Demetrije Hvarski

Demetrije Hvarski (oko 260. - 214. pne.) bio je grčki velmoža rodom iz tadašnje grčke kolonije Faros (današnji Hvar). Vladao je Hvarom kao vazal ilirskog kralja Agrona iz svog uporišta u današnjem Starigradu.[1]

Tokom 229. god kraljica Teuta poslala je brodove na jug u pljačku. Jedan dio se iskrcao u Draču a drugi dio pod zapovjedništvom Demetrija napao je Korkiru (Krf). Korkirani su, zajedno sa Apolonijom i Epidamnom (Drač), zatražili pomoć od Etolskog saveza iz Grčke. Iliri su napali sa 10 ahejskih brodova i 7 brodova Akarnanaca, južnije kod ostrva Paksa. Boljom taktikom Iliri su zarobili 4 troveslarki i potopili jednu petoveslarku.[2] Korkira se predala, a ilirskim snagama komandovao je Demetrije Hvarski, koji nakon toga postaje komandant vojnog garnizona na ostrvu. Nakon toga je osvojen i Drač, pa su Iliri ovladili cijelim područjem sjeverno od Korintskog zaliva.

Rimske snage, od 200 lađa, 20 000 pješaka i 200 konjanika, iskrcale su se 229. god. pne. Bilo je to prvo pojavljivanje rimskih legija na istočnim obalama Jonskog i Jadranskog mora.[3] Demetrije se već bio razišao sa Teutom i stupio u tajne pregovore sa Rimljanima. Predao je grad i garnizon, a onda služio kao savjetnik rimskim zapovjednicima do kraja rata. Ilirska naselja na obali su razrušena i Iliri su prekinuli rat.

Ardijejsko kraljevstvo u vrijeme Demetrija Hvarskog
  1. ^ Bojanovski, 1988
  2. ^ John Wilkes - Iliri; Laus, Split 2001
  3. ^ Mesihović: Orbis Romanvs

Developed by StudentB